MAJÍ RODIČE PRÁVO NA CHYBY?

Chyby nás učí!

Mnohé chyby hodně bolí

„Co ta Olga blázní?“ říkáte si asi. „Samozřejmě, že rodiče mohou dělat chyby, jako každý!“ Jenže naše děti rodičovské chyby moc nemusí. Respektive – tolerují nám je od určitého věku. Jako malí jsme se na rodiče dívali jako na bohy – tolik toho umí, ničeho se nebojí, jsou tak velcí, krásní, šikovní… Inu, rodič je pro dítě skála jistoty.

Pak jsme postupně prozřeli a uviděli rodiče chybující, v nezvládnutých situacích, když jim práce nebo lidi přerůstali přes hlavu…a zejména v pubertě jsme rodičovské chyby vyhledávali. Ale přesto v nás tak nějak zůstávalo, že rodiče přece nemají nárok dělat chyby!

A když jsme pak sami dospěli do rodičovské role, tenhle blud v mnoha hlavách byl už jaksi ubydlený. Výsledkem je někdy až posedlá snaha o dokonalost. Aby mě dítě nevidělo nenamalovanou, abych uměl na všechno odpovědět, abychom působili za všech okolností harmonicky… Jenže dokonalost je šílený koncept, zbytečné trápení, pomýlená myšlenka, zkrátka ­– nesmysl!

2 tipy pro zdravé chyby

Jako rodiče můžeme svým dětem hodně pomoct. Minimálně je uklidnit, že dělání chyb je normální, a předat jim k tomu velmi cenné rady:

  1. dívejte se na chyby jako na zkušenosti;
  2. kdo chyboval, musí být součástí řešení.

Řekněme, že vaše dítě ztratilo klíče od bytu. Zjistěte, jak a proč se to stalo, poraďte mu, co musí udělat (koupě nového zámku a výměna za starý), kdo mu s tím může pomoct a nechte dítě, aby to zařídilo (samozřejmě mu budete více nebo méně pomáhat podle toho, v jakém je věku). A když se vše vyřeší, chtějte vědět, co si na tom dítě uvědomilo, co ho to naučilo a co mu ta situace přinesla (jakou zkušenost mu dala).

Tímhle postupem vychováte zdravého člověka, který bude brát chybu jako přirozenou součást života, nebude se z ní hroutit a hlavně, bude cítit zodpovědnost za její řešení.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.