JSEM LÍNÁ VÁNOČNÍ VEVERKA (aneb povídání spíše pro ženy)

Statečně proti posedlostem!

Vánoce i oříšky se musí užít!

Miluju Vánoce. Asi je to nějaká úchylka, ale je mi v ní dobře. A když na Martina napadl sníh, sledovala jsem naši zahradní veverku, jak poletuje na větvích a schraňuje poslední oříšky. Vypadala silně zaměstnaně a byla jsem jí ukradená já i pes. Měla poslání.

A já si uvědomila, že podobně zběsile jsem kdysi poletovala i já. Shánět dárky, umýt okna, vygruntovat, aby se na svátky všechno lesklo, upéct, nachystat a jé, on je vlastně advent, to je škoda, že na to nemám čas ☹

Málokdo se dokáže ubránit vánočním posedlostem. Hrají v tom roli rituály (dělala to maminka i babička a hele, sousedka taky řádí se smetákem…), taky předsudky (pořádná ženská má na Vánoce vypiglováno a načinčáno…) a nepochybně zvyky („Manžel je zvyklý mít na Vánoce houbového kubu, já sice radši řízek, ale co by člověk neudělal pro klid v rodině.“)

No. Uklidit vám může hodná paní nebo úklidová firma. Dárky se dají shánět od léta, snadno na internetu a co se vám bude chtít, vezměte procházkou do malých krámků, hlavně ne do velkých řetězců, kde jde pomalu o život. Když vás baví péct, pečte, ale rozumný počet cukroví a nechte rodinu, aby ho jedla průběžně. Oni z toho mají zážitek, vy radost a nevyhodíte v lednu ztvrdlé linecké hvězdičky.

Udělejte si čas na návštěvu výstavy betlémů, na koncert nebo předvánoční procházky, nejlépe s partnerem, rodinou nebo přáteli. S vánočními trhy opatrně, spíš za nimi jeďte do menších měst nebo do zahraničí – pražský je krásný, ale hrozí, že vás zašlápne rozjuchaný cizozemec fotící si selfie. Na Štědrý den si navařte dopředu, jděte se společně projít, popřát si se sousedy krásné a klidné svátky, po návratu si zapalte svíčky, usmažte si kapra nebo řízky a užijte si večer, který se nezapomíná.

Protože poslání nejsou čistá okna a halda dárků, ale být spolu. Užít si předvánoční čas s radostí, uvědomit si poselství Vánoc, potěšit se pohledem na zářící výlohy nebo hvězdné nebe, podle toho, co vás víc bere.

A proto jsem se stala línou vánoční veverkou.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.