JAK NÁM RODINNÉ RITUÁLY POMÁHAJÍ ŽÍT

 

Společný výšlap, pusa před odchodem do školy, pohádka před spaním, velikonoční koledování po sousedech, oslavy zlaté svatby babičky a dědy, pouštění lampiónů přání, každoroční rodinná soutěž v pojídání ovocných knedlíků…

To všechno jsou rituály. Každodenní, každoroční, tradiční nebo originální, pouze rodinné nebo prožívané v rámci širší rodiny a kruhu přátel. Rituály utužují vztahy. Jsou zastavením v běhu, něčím stabilním, událostmi, na které se můžeme těšit. Dávají nám jistotu, ukazují, že někam a k někomu patříme.

Když zažijeme, jak celá rodina skáče v pytlích a táta jásá, že zvítězil, máme perfektní vzpomínku. Jak často se vracíme v hovoru k tomu: „A vzpomínáš si, jak táta běhal kolem garáže, mával rukama a hulákal, že je první?!“ Báječná historka pro rodinná setkání.

Rituály jsou důležité zejména pro děti a starší lidi. Ti jsou citliví na změny – vnášejí jim do života nejistotu, zmatky, někdy až strach. Pravidelnost, opakování a jasná struktura rituálů jim poskytuje zázemí, bezpečí, stabilitu a řád.

Taky vás jako děti otravovaly rodičovské otázky: „Co bylo ve škole?“, „Co jste měli k obědu?“, „Co paní učitelka?“ a jiné stále stejné dotazy. Já je zažila taky a až po letech jsem si uvědomila, že maminka mi tím projevovala zájem o můj den. Že chtěla vědět, co jsem dělala, zatímco jsme se neviděly. A i když jsem si zejména v pubertě umiňovala, že tohle dělat nebudu, samozřejmě jsem do rodičovských otázek vplula také.

Nebo rituál společného jídla či usínání. Když rodina jí společně aspoň během víkendu (přes týden to leckdy nejde, jsme často až moc rozlítaní), je to příležitost si spolu popovídat, vyměnit si zážitky za týden, na které nebyl v tom každodenním kolotoči čas, vyprávět si drby, vtipy nebo se i z legrace pohádat – a to všechno učí dítě komunikovat, vnímat druhé, ale i poslouchat. Nebo rituál usínání – bude se přirozeně měnit z původní pohádky a pusy na dobrou noc třeba na povídání si v posteli o láskách a posledním rande.

Pojďme si přát, aby zdravých rituálů měla každá rodina požehnaně. Aby byly pro rodiče i děti příležitostí se vnímat, sdílet a být si blíž.

Kdybyste měli málo vlastních rituálů, můžete sáhnout k netradičním – třeba slavit Světový den manželství (12. ledna), Mezinárodní den objetí zdarma (5. července) nebo Světový den koktejlů (15. května) a když chcete být velmi, ale velmi originální, čeká na vás Světový den toalet (19. listopadu)!

Navíc jsou rituály – tady míním ty partnerské – i výborným prostředkem proti konfliktům. Píšu o tom podrobněji ve svém e-booku JAK NA PARTNERSKÉ KONFLIKTY aneb VZTAHY JSOU FUŠKA. Můžete se přesvědčit :-).

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.