DEVATERO CEST, JAK SEBOU NENECHAT MANIPULOVAT

Zas vás někdo někam dostrkal a jste tam, kde nechcete být? Máte pocit, že vás zneužívají kolegové, rodina nebo přátelé? Nebo je jenom něco „divně“, nevíte úplně proč, jenom si říkáte, že to takhle nechcete?

Možná, že máte okolo sebe manipulátory. Pravda, není jich moc, ale setkání s nimi stojí za to. Proto o nich píšu. Podívejte se, co můžete udělat, abyste ze setkání s nimi vyšli se štítem, a ne na štítu.

  1. Zkuste zjistit, proč to manipulátor dělá – připomínáte mu bývalou ženu, jste ovečka, která si nechá všechno líbit, on/ona si ani neuvědomuje, že vás manipuluje, dělá to všem, protože jinak jednat neumí, zasedl/a si jenom na vás… – ptejte se jeho/jí, kolegů, okolí, pátrejte po důvodech.
  2. S manipulátorem mluvte výhradně o pracovních záležitostech – jakákoliv osobní poznámka nebo informace bude použita proti vám. Proto – pracovně, stručně, žádné podrobnosti.
  3. Když vám neřekne jasně, o co mu jde, dělejte, že jste neslyšel/a – hlavně nereagovat na nejasnou žádost! Když zareagujete a něco se nepovede, manipulátor to hravě svede na vás. Dokud neřekne přesně, o co mu jde, nejděte do akce. Případně se „do zblbnutí“ vyptávejte.
  4. Začněte si psát – když si píšete poznámky, manipulátor ucítí ohrožení (bacha, může to použít proti mně!) a buď vám dá pokoj, nebo konkretizuje svoje požadavky. Navíc – vypadá to profi!
  5. Odmítněte zprostředkování – metoda „řekni Janě, že by bylo dobře, kdyby…“ je oblíbená manipulační technika. Když se Jana naštve, budete objektem její nelibosti vy, protože jste jí přeci řekli, že… Klidně, neútočně a mile manipulátorovi povězte, že nechcete jeho/její sdělení nějak zkreslit, tak ať to Janě řekne raději sám/sama.
  6. Lichotky nebrat – lichocení je způsob, jak vás manipulátor ovlivňuje. Po hezkých slovech je člověk méně ostražitý, a tak manipulace snáze projde. Po lichotce často následuje shazování vlastních dovedností – aby manipulátor něco nemusel – ve stylu: „ty jsi na IT tak šikovný/á, já jsem na techniku úplně levá, viď, že mi s tím pomůžeš? Vždyť jsme přece kamarádi!“ Ale pozor – zdaleka ne každá lichotka znamená manipulaci, tak ať se zbytečně neochudíte o hezká slůvka.
  7. Opakovat, opakovat, opakovat – metoda obehrané desky většinou vede k tomu, že se manipulátor zaměří na snadnější oběť. Opakujte stejnou větu nebo myšlenku a nic k tomu nedodávejte. Hlavně ji nerozvádějte, nepřidávejte detaily, šikovný manipulátor vás na nich umluví. Stručnost je král!
  8. Naučte se říkat NE – někdy nejlepší a nejjednodušší způsob, jak zastavit manipulaci. Prostě oznamte, že to neuděláte.
  9. Vymezte se vůči manipulaci – řekněte, že rádi pomůžete, ale do určité míry. Že takové jednání překročilo hranice. Že se odmítáte nechat tlačit do nevýhodné situace. Nazvěte manipulaci pravým jménem, odmítněte ji a pohrozte, že to proberete s nadřízeným nebo jinou kompetentní osobou, pokud se manipulace bude opakovat.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.