
Ba ne, nezbláznila jsem se, i když to tak může vypadat. Mluvím o novoročních rituálech.
Lili jste na Vánoce olovo? Krájeli jste jablíčka nebo házeli botou? U nás doma se hází na stromeček hvězdičky a udržujeme po tři dny betlémské světýlko. Na Štěpána ho pak s díky propouštíme. A tak mě trochu mrzí, že novoroční rituály skoro nikdo nezná. A přitom jsou tak zábavné! No, posuďte sami:
- Na Nový rok jezte čočku – budete mít po celý rok hodně peněz; nebo taky prasečí rypáček – znamená štěstí.
- Když na Nový rok vstoupí do domu mladá dívka, znamená to štěstí (bohužel babička značí opakL).
- Kolem domu rozprašte sůl, odhání to zlé duchy. Taky můžete se stejným záměrem vylít kyblík vody z balkónu (doporučuji napřed prohlédnout okolí – kolemjdoucím byste asi těžko vysvětlovali, že ctíte staročeské zvyky!).
- Kdo má u sebe na Nový rok hodně peněz, bude jich mít dostatek i v roce následujícím.
- Na Nový rok nejezte drůbež ani jiné opeřené ptactvo – štěstí by prý uletělo z domu. Také žádné rychle běhající tvory jako zajíce či králíky v tento den nekonzumujte – štěstí by prýrychle uteklo!
- Vynechte hádky a spory – ať neplatí: „Jak na Nový rok, tak po celý rok!“
- Na Nový rok má být vypráno, vyžehleno, převlečené peřiny a vynesený odpad – čistá domácnost značí čistotu a pohodu po celý další rok.
- Pro štěstí zaklepejte 3x na dveře chlebem (taky to odhání zlé duchy).
- Na Nový rok vynášejte z domu jen to, čeho se chcete opravdu zbavit – už se to nevrátí!
- Jestli vás něco trápí, napište to či namalujte a na Nový rok spalte v ohni. Pak rozdělejte nový oheň a do něj hoďte napsaná všechna svá přání pro letošek.
- A na závěr jeden opravdu staročeský rituál – omeťte na Nový rok kamna a přejte si štěstí. Staročeské „ometačky“ (staré ženy, které chodily na Nový rok po domácnostech, ometaly kamna a přály hospodářům štěstí) tím zajistily, že na kamna nepřišlo v dalším roce nic nezdravého.
No uznejte, jak lépe pečovat o zdraví?!
Tak na zdraví a na rituály! Hodně štěstí a radostný rok, přátelé!