A JUST TO SPLNÍM!

Moje pevné předsevzetí – váha dolů jenom letí!

Cvičit, nemlsat, žít zdravě, přestat kouřit, méně pracovat, mít hezčí peníze, postavu, eventuálně ženu, vygruntovat dům nebo počítač, konečně se naučit anglicky, poslat šéfa do háje, pořídit si kočku, změnit místo nebo partnera…

Populární předsevzetí, jejichž sezóna vrcholí kolem Silvestra a Nového roku. Řadu z nich ovlivnily mohutné dávky alkoholu nebo hormonů, takže kolem poloviny února umírají na nedostatek výdrže (předsevzetí, nikoli jejich autoři).  Možná si říkáte – může nějaké předsevzetí přežít? Jděte na to od lesa a schválně, co se stane.

7 tipů, jak splnit předsevzetí:

  1. Jedno, maximálně dvě – žádný generál nevyhrál boj na mnoha frontách. Jít přes svoje pohodlí je fuška, tak šetřete energii na plnění maximálně dvou předsevzetí. Nejlíp zvládnout jedno a pak jít do druhého. A napřed si ujasněte, co máte v plánu, ať to není ode zdi ke zdi.
  2. Je to lákavé – motivace, motivace, motivace; když je pro vás „sexy“ cíl, kterého chcete dosáhnout, je úspěch téměř zaručený. Představte si, jak bude vypadat ideální výsledek. Vizualizovat si vytoužený cíl používají sportovci před vlastním výkonem, tak proč to nezkusit.
  3. Nějak mi to pomůže – chce to uvědomit si, čím vám bude změna užitečná. Budete štíhlejší, lépe se ohnete, Jarda vám bude závidět krásnou partnerku, bez problémů popovídáte s přitažlivou americkou kolegyní, ušetřené peníze za cigarety použijete na bezva dovolenou…
  4. Hlásná trouba – veřejný závazek (jednoduše to „vykecáte“ okolo) pomáhá předsevzetí dodržet. Člověku je jaksi trapné, když se ho pak kolegové, rodina nebo kamarádi ptají, proč už zase luxuje ledničku, když všem řekl, že jíst bude naposled v šest…
  5. Odměna za výkon – správný úspěch má dvě O O – odměnu a oslavu. Takže si naplánujte postupné kroky, jak má vaše hubnutí nebo studium pokračovat a za každým krokem taky prima odměnu. Když zvládnete půl roku nekouřit, oslavte to. My lidi fungujeme na principu odměn daleko víc než na principu trestů.
  6. Napřed pilot – napřed zkouška, potom naostro. Není to úplně běžné, ale vyplatí se to. Třeba měsíc jíte zdravě a jde to, i když to z pochopitelných důvodů dře. Tak si teprve potom stanovte třeba půl roku nebo rok pro další pokračování.
  7. Podpora – kdo vás podrží, když na vás padne chuť všeho nechat? Kdo vám sebere čokoládu od pusy, půjde s vámi běhat, vynadá vám, že jste vynechal/a angličtinu? Kdo s vámi prosedí půlku noci a bude s vámi kout pikle, jak se prosadit v projektu? Váš podporovatel! Toho si ale zajistěte předem, než se pustíte do jakéhokoliv předsevzetí.

Na předsevzetí ovšem mohutně vyzrajete, jestliže si žádná nedáte. Taky cesta. Nemusíte si pak nadávat ani trapně vysvětlovat. Na druhou stranu je to škoda. Dodržením předsevzetí posilujeme vůli, člověk je na sebe náležitě pyšný a má ze sebe radost. Také má téma k rozhovoru s kamarády a pro vytahování se před druhým pohlavím. Rozhodně to je motivátor. Tak to uvažte a předsevzetím zdar!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.